Stopařův průvodce údržbou pneumatik: Jak se o ně starat?

Pozor, letní sezóna se blíží poměrně rychlým tempem. V podstatě se ani nenadějete a za pár týdnů můžete přezouvat zimní pneumatiky na letní, a proto je nejvyšší čas zopakovat si, jak se v průběhu roku (a hlavně na začátku každé sezóny) starat o pneumatiky. Přece jen, od jejich kvality a stavu se odvíjí celková bezpečnost jízdy. I pneumatiky vyžadují údržbu.

Než poprvé vyrazíte na cestu, podrobte pneumatiky důkladné kontrole.

Nezáleží na tom, zda máte pneumatiky zimní, letní či celoroční, protože před každou jízdou byste měli provést vizuální kontrolu. Gumy můžete poškodit klidně i při parkování, a proto je před každým vyjetím na silnici zkontrolujte alespoň pohledem. Obejděte automobil dokola a podívejte se, zda nejsou pneumatiky podhuštěné, případně úplně prázdné. Stejně tak si všímejte, zda nemají nějaké viditelné trhliny. Jestliže se vám zdá všechno v pořádku, nebrání vám nic v tom, abyste usedli za volant a vyrazili na cestu.

Povinnost přezout pneumatiky ze zimních na letní

Podle zákona můžete jezdit na letních pneumatikách od 1. dubna do 31. října. I když zákon není až tak jednoznačný a někdy je možné přezout na letní obutí i dříve, a to v okamžiku, kdy se venkovní teplota stabilně pohybuje okolo 7 °C. Zákon totiž uvádí, že majitelé motorových vozidel jsou povinni využívat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března následujícího roku v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo je možné vzhledem k povětrnostním vlivům předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy vyskytne souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Stále se najdou majitelé vozidel, kteří používají během letních měsíců sjeté zimní pneumatiky, ovšem z bezpečnostního hlediska se to nedoporučuje, protože zimní pneumatiky se v horkých letních dnech chovají úplně jinak než letní. Jestliže koketujete s myšlenkou, že letní sezónu zvládnete na sjetých zimních gumách, které byste už další zimní sezónu kvůli nedostatečnému dezénu nemohli použít, opatrně. Zimní pneumatiky totiž mají při vyšších venkovních teplotách delší brzdnou dráhu, dále zvyšují spotřebu paliva a zhoršují jízdní vlastnosti automobilu. Je možné využít ještě třetí variantu celoročních pneumatik, které v sobě stále dokonaleji kombinují vlastnosti jak zimních, tak letních pneumatik.

Kontrola letních pneumatik

Ještě než vůbec začnete s přezouváním, zkontrolujte stav letních pneumatik, zda během zimních měsíců nedošlo k jejich poškození, například vlivem špatného skladování. Podívejte se, jestli na bočnici nejsou trhliny či boule. Poté se zaměřte na hloubku dezénu. U letních pneumatik je zákonná minimální hloubka 1,6 milimetrů a u zimních 4 milimetry. Odborníci však doporučují, že jakmile se hloubka dezénu na letních pneumatikách přibližuje ke 2 milimetrům, je nejvyšší čas je vyměnit, abyste předešli zhoršeným jízdním vlastnostem. Hloubka se kontroluje hloubkoměrem v podélné drážce, a to zhruba 4 centimetry od okraje. Dále nezapomeňte na tlak, neboť s nahuštěním souvisí i spotřeba a opotřebovávání. Tlak v pneumatikách se doporučuje kontrolovat alespoň jednou za dva týdny, maximálně jednou za měsíc. Dejte si pozor, abyste ho měřili v okamžiku, kdy jsou gumy studené, tedy ideálně před jízdou. Hodnoty, jak by měly být pneumatiky nahuštěné, najdete buď na středovém sloupku řidiče, na vnitřní straně víčka nádrže, případně v návodu k obsluze.

Jak skladovat pneumatiky?

Jestliže chcete skladovat pneumatiky pro nadcházející sezónu, je nezbytné znát správné zásady uskladnění pneumatik. Skladují se nastojato a doporučuje se pravidelně je pootáčet, aby nedocházelo k zatížení jen jedné části běhounu. Ideální je pořídit si stojan z kovové konstrukce, čímž by nebyly pneumatiky nijak výrazně zatíženy. Pokud nemáte dostatek prostoru u sebe doma, je možnost uschovat si pneumatiky za menší poplatek v servise. V případě, že budete dodržovat výše uvedená pravidla, docílíte tím bezpečnosti, finanční úspory, většího dojezdu a hlavně i ekologie. Jakmile však jsou na pneumatice viditelné nějaké nežádoucí změny či vady, vyplatí se investovat do nových pneumatik než hazardovat se životem.

Publikováno: 18. 03. 2019

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Barbora Ticháčková