Na co si dát pozor při výběru zimních pneumatik?

Při pohledu na kalendář je řidičům jasné, že co nevidět budou muset přesedlat na zimní obutí. Současná legislativa nařizuje jízdu na zimních pneumatikách v období od 1. listopadu do 31. března. Pokud si s přezutím nevíte rady, pohodlně se usaďte. Připravili jsme pro vás manuál plný praktických tipů. Dozvíte se, jak zimní pneumatiky vybrat a na co si dát pozor.

Největší chyby, kterých se motoristé dopouští při výběru zimních pneu

Drtivá většina motoristů důležitost zimních pneumatik nepodceňuje, nicméně se najdou i tací, kteří „jezdí opatrně a nepotřebují je“. Další skupinu tvoří řidiči, kteří přezouvají až v době, kdy se vytvoří námraza a napadne sníh. Zásadní rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami tkví ve směsi a dezénu. Ty jsou navrženy tak, aby byly efektivní i v nízkých teplotách. Jakmile klesnou průměrné ranní teploty pod +7°C, je správný čas na přezutí. Pokud vás chladnější rána nechávají v klidu, zpozorněte alespoň v momentě, kdy se vám přes noc na skle vytvoří námraza. Další z omylů spočívá v přezouvání až v den, kdy je jízda na zimních pneumatikách oficiálně povinná (letos 1.11.2014). Říjnové počasí může být mírně, ale v opačném případě rozhodně nečekejte až na začátek listopadu. Nezapomeňte ani na známé „pravidlo 4“. Dezén by měl být hluboký min. 4 mm, přezujte všechny čtyři alu kola a neprovozujte je více než čtyři sezóny.

Jak je to se stářím pneumatik?

Možná jste zaznamenali mediální „masírku“ ohledně stáří pneumatik. Laická veřejnost má na tuto problematiku poměrně zkreslený názor. Na pneumatiky je třeba nahlížet jako na „módní zboží“ - vyrábí se na jaře a v létě (před začátkem zimní sezóny), ale nezáleží na tom, ve kterým týdnu. Pneumatiky stárnou v provozu přibližně 18 x rychleji než při skladování. Takže pneumatiky, které ležely ve skladu 1 rok, jsou srovnatelné s čerstvě vyrobenými, ale 3 týdny jetými pneu. Stáří pneumatiky určuje 12ti místný symbol DOT, který je umístěn na bočnici každé pneu. Datum výroby určuje poslední čtyřčíslí. Je-li např. 2214, pak byla pneumatika vyrobena ve 22. týdnu v roce 2014.

Na jak staré pneumatiky u prodejců narazíte?

Dle výrobců jsou zimní pneumatiky nové i v případě osmileté skladovací lhůty (byly-li dodrženy všechny obecně platné zásady pro skladování pneu). U renomovaných prodejců (např. v nejznámějším e-shopu pneumatiky.cz) však narazíte pouze na pneu do stáří max. 2 let. Objednáte-li si např. v dubnu 2014 letní pneu, které byly vyrobeny ještě na konci roku 2013, je to naprosto v pořádku. Výrobci začínají s výrobou nových pneu v předstihu, aby stihli do začátku sezóny vyrobit dostatečné množství kusů. Může se vám stát, že dojde k defektu pneumatiky, kterou jste si pořídili např. společně s nákupem auta před několika lety. Pokud se daná pneumatika nevyrábí, je reálná šance, že se prodejci podaří pneumatiku sehnat (pneumatiky.cz jsou v kontaktu se sklady s miliony ks v rámci celé EU). Pravděpodobně se však nebude jednat o kus starý max. 2 roky. Dalším řešením je výměna všech čtyř pneumatik za nový model.

Tip na závěr – nepodceňujte tlak v pneumatikách!

Motoristé sice vyžadují nové pneumatiky, ale v 9 z 10 případů nekontrolují stav tlaku. Ten přitom může prodloužit životnost až o jednu sezonu a zároveň má zásadní vliv na bezpečnost.

Publikováno: 05. 09. 2020

Kategorie: Auto&Moto

Autor: Barbora Ticháčková