Jawa: Od historie po současnost

Jawa, nejstarší stále fungující československá firma v oblasti výroby motocyklů, má za sebou pozoruhodnou historii, která se začala psát již v roce 1929. Zakladatel František Janeček položil základy této společnosti, když získal licenci na výrobu motocyklů od renomovaného výrobce Wanderer. Jméno firmy, odvozené od jména svého zakladatele, se stalo synonymem pro spolehlivé a kvalitní motocykly.

Jawa si v průběhu let získala významné postavení na trhu díky několika významným modelům, mezi nimiž vyniká zejména 250 Pérák, který se stal ikonou značky. V 70. letech pak firma rozšířila svou prestiž díky modelu 350 Californian. Tato éra přinesla nejen inovace v designu, ale také posílila pověst Jawy jako výrobce spolehlivých a výkonných motocyklů.

V současné době nese firma oficiální název Jawa Moto spol. s.r.o. a má své sídlo v Týnci nad Sázavou. Majitelem společnosti je podnikatel ing. Jiří Gerle, který pečlivě střeží a rozvíjí odkaz této historicky významné značky. Vedle hlavní společnosti existuje také odnož s názvem Jawa Divišov, specializující se na výrobu plochodrážních speciálů a sídlící v Divišově. Jawa tedy nadále pokračuje ve své pouti přes hranice času, stále poháněná vášní kvality a inovací ve světě motocyklů.

Historie firmy Jawa: Jaká byla cesta ikonických motocyklů?

Firma Jawa, nyní známá jako Jawa Moto spol. s.r.o., vstoupila na scénu v roce 1929 a od té doby nenechala svět motocyklů v klidu. Její začátky spočívaly v licenční výrobě motocyklů Wanderer, avšak rychle se vypracovala k tomu, aby se stala jedním z nejvýznamnějších a nejdéle fungujících československých výrobců motocyklů.

První kroky a technická revoluce (1929, Jawa 500 OHV)

Ing. František Janeček, zakladatel Jawy, začal v Týnci nad Sázavou - Brodcích, kde přebudoval textilní továrnu na moderní výrobní zařízení pro motocykly. V roce 1929 byla zahájena licenční výroba motocyklů Wanderer pod značkou Jawa. Nová konstrukce s dvojitým rámem, blokovým motorem a kardanovým náhonem brzy přinesla na trh něco zcela revolučního.

Růst a rozvoj v Týnci nad Sázavou

V průběhu let Jawa představila desítky modelů motocyklů, které byly vyráběny v původní továrně v Praze-Nuslích na Pankráci a později v nové továrně v Týnci nad Sázavou, postavené v roce 1931. V šedesátých letech došlo k centralizaci, což donutilo Jawu přesídlit a začít využívat motorárnu ČZ ve Strakonicích.

Inovace a nezapomenutelné modely

V průběhu let se Jawa proslavila několika ikonickými modely, jako byl Jawa 50 Pionýr, vyráběný ve slovenském závodě v Považské Bystrici, a samozřejmě legendární Jawa 250 Pérák, pojmenovaný po fiktivní postavě Pérák. Jawa také vynikla modely jako Jawa 500 OHC, Kývačka a Panelka. Exportovala své motocykly do mnoha zemí světa, zaznamenávající obzvláště výrazný úspěch na trzích v SSSR.

Technické inovace a významné okamžiky

Jawa byla průkopníkem v oblasti technických inovací, vynalezla první automatickou spojku pro motocykly v roce 1966. Tato odstředivá spojka, původně určená pro modely Jawa 250/559 a 350/360 Automatic, získala patent a stala se symbolem inovace. Její úspěch byl tak výrazný, že japonská firma ji okopírovala pro své motocykly Honda 50 Cub, což vedlo k právním sporům, kde Honda musela ustoupit a platit licenční poplatky.

Výzvy a obnovení stability

Po roce 1990 začala Jawa čelit výzvám spojeným s rozpadem východního bloku a ztrátou trhů v SSSR. V roce 1996 vstoupila do hry firma Jihostroj a.s. jako nový strategický partner, což přivedlo k obnovení stability společnosti. V roce 1997 byla založena společnost JAWA Moto spol. s.r.o. a následně došlo k spojení s Motounion a převzetí výroby motocyklu MUC 125 Dandy. I po zhoršení tržních podmínek se Jawa dokázala přizpůsobit a pokračovat ve výrobě motocyklů Jawa 350 pro trhy třetího světa.

Historie firmy Jawa je příběhem odvahy, inovace a resilience, která přetrvala mnoho výzev a zanechala trvalý otisk ve světě motocyklů.

Jawa a současnost: Tradice, inovace a expanze do zahraničí

Firma Jawa, se svými kořeny sahajícími až do roku 1929, není jen historickou ikonou, ale i dynamickým hráčem na současné motocyklové scéně. S vědomím své bohaté historie se Jawa neustále vyvíjí, přizpůsobuje se tržním trendům a expanduje do zahraničí, zatímco si stále udržuje věrnost svým tradicím.

Veteráni na silnicích a export do Latinské Ameriky

V České republice i v zahraničí stále mnoho veteránů značky Jawa rozkazuje silnicemi. Tato odolná a spolehlivá motocyklová značka má v současnosti výraznou stopu v Latinské Americe, zejména na Kubě, v Argentině a Panamě. Většina prodaných motocyklů Jawa jsou dvoutaktní modely 350, které nacházejí své věrné zákazníky právě v těchto exotických destinacích.

Podle informací z ministerstva zahraničí nadále pokračuje montáž motocyklů Jawa na Kubě ve společnosti RODAR Motociclos S.A. v Havaně. Tato aktivita ukazuje, že značka Jawa nejen udržuje svou přítomnost v zahraničí, ale také podporuje místní ekonomiku a je oblíbená mezi tamními motoristy.

Vývoj a odložené projekty

Jawa v současné době prochází fází vývoje nových modelů, které mají oživit zájem o značku v konkurenci s jinými velkými hráči na trhu. Projekty Jawa 1000 a Jawa 1200 měly být kompletně českými výtvory, avšak jejich realizace byla několikrát odložena. I přes neúspěšné pokusy ukazují tyto projekty odvahu a snahu Jawy vykročit do světa motocyklových inovací.

Nárůst výroby a oslava 90. výročí

V roce 2017 zaznamenala Jawa Moto nárůst výroby o osm procent na 1331 motocyklů, z nichž 1157 mířilo do zahraničí. Tento úspěch svědčí o síle značky nejen v České republice, ale i na globální scéně motocyklového průmyslu.

Oslava 90. výročí od založení značky Jawa v roce 2019 byla významným milníkem. Cílová jízda do Týnce nad Sázavou přilákala kolem 2000 lidí a 900 motocyklů. Tato událost nejen oslavila historii Jawy, ale umožnila fanouškům ponořit se do světa výrobního závodu a navštívit JAWA muzeum.

Novinky a návrat k čtyřtaktu

V současnosti jsou prodávané modely Jawa 350/640 (Style/Retro) s dvoudobým motorem a Jawa 350 OHC se čtyřdobým motorem (také varianta Sport). Společnost Jawa se však nezastavuje a od srpna 2023 začne prodávat nový model Jawa 650 OHC, který vychází z oblíbené Jawy 350 OHC. Dostupná bude také varianta Sport, což přináší do nabídky nový rozměr výkonu a zážitku z jízdy.

Jawa se tak v současnosti nejen drží svých tradic, ale i aktivně investuje do nových projektů a rozvíjí svůj sortiment, aby oslovila novou generaci nadšenců motocyklů. Společnost tak dál pokračuje ve své misi být symbolem české motocyklové kultury a zároveň moderním hráčem na mezinárodní scéně motosportu a průmyslu.

Publikováno: 21. 01. 2024

Kategorie: Jawa

Autor: Radim Růžička