Začalo jaro a příjemné počasí láká ven i motorkáře. Na co by neměli zapomenout ve své výbavě?

Jízda na motorce bývá často považována za symbol svobody, dobrodružství a pořádné dávky adrenalinu. Pro motorkáře se jedná o jedinečný zážitek, při kterém relaxují a dobíjejí se novou energií. Aby mohli bezpečně vyjet na silnice, je zapotřebí mít nejen stroj v bezvadném technickém stavu, ale také potřebnou motorkářskou výbavu. Co do ní patří a na co nezapomenout?

Co je nutné na motorce zkontrolovat po zimě

Zima je obdobím, ve kterém motorkáři na silnice zpravidla nevyjíždějí. S příchodem jara a teplých dnů nastává čas na to, aby své motorky oprášili a věnovali jim patřičnou péči v podobě údržby. Zejména je nutné zkontrolovat brzdy, kvalitu pneumatik a funkčnost osvětlení. Stává se, že některé motocyklové díly si žádají opravu nebo výměnu. Základem bezpečné jízdy na motorce je zbytečně s tímto neotálet a do opravy se pustit co nejdříve. Pokud je zapotřebí určitý díl koupit nový, existuje specializovaný motocyklový obchod pro motorkáře stejně jako e-shopy, v nichž je lze pořídit.


Motocyklové přilby pro zvýšení bezpečnosti

Během jízdy na motocyklu dosahují motorkáři vysokých rychlostí. Přitom ale nejsou chráněni žádnou karosérií, jak je tomu u automobilu. Proto musejí chránit sebe všemi dostupnými prostředky. Jsou to hlavně motocyklové přilby, bez kterých na motorce raději ani nevyjíždět. Jejich nabídka na současném trhu je poměrně bohatá. Existuje hned několik druhů motocyklových přileb, přičemž každá je vhodná pro jiný styl jízdy. Pro rychlou jízdu se hodí integrální přilba, jež nabízí nejvyšší ochranu. Může mít pokročilý ventilační systém, tvarované lícnice pro lepší pohodlí, pratelnou a odnímatelnou antibakteriální vložku či přídavný průhledný kšilt.

Kompromisem mezi ochranou a komfortem je vyklápěcí přilba ideální pro turistiku na krátké i dlouhé vzdálenosti. U pomalé jízdy na městských skútrech a mopedech postačí otevřená přilba. 

Publikováno: 04. 04. 2024

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Adéla Klímová