Návod k jízdě

Než se nastartuje - Než nastartujete, tak si určitě motorku pořádně prohlédněte a podívejte se, kde je ta nejdůležitější věc: nikoliv plyn, ale brzda. - Potom si všechno, hlavně brzdy, zkontrolujte.

Jak nastartovat

- Před nastartováním pusťte benzín - otočte palivový kohout dolů. - Nacupujte benzín do karburátoru - na víčku plovákové komory zmáčkněte ten čudl a držte ho do té doby, než karburátor nepřeteče. - Potom přepněte vypínač na světle do prostřední polohy. - Přidejte plyn ( asi tak do poloviny ) a šlápněte na startovací páku. Když to nechytá, tak to zkoušejte dál. Pokud to stále ještě nechytlo, tak musíte zkusit motorku roztlačit ( návod na roztlačení je níže ).

Jak roztlačit motorku

- Předpokládám, že jste si už pustili benzín nacupovali a zapli elktriku. - Zařaďte jedničku ( nahoru ), zmáčkněte spojku, přidejte plyn, roztlačte motorku a spojku rychle pusťte. - Pokud vám motor nechytá ani při mnohých pokusech, tak je někde chyba

Jak se rozjet

- Takže když už jste nastartovali, tak následuje rozjezd. - Zmáčkněte spojku, zařaďte jedničku ( nahoru ), potom to chce trochu přidat plyn ( protože spojky na jawách 50 nefungují na 100% ). - Přidejte plyn ještě víc a pomalu pouštějte spojku. Až se motorka dá do pohybu, tak spojku nepusťte úplně, ale chvíli ji nechte ve stejné poloze a opět pouštějte dál. Pokud byste ji pouštěli pořád dále, tak by vás motorka při větším množství plynu ,,potáhala\". - Teď jedete na jedničku, motor řve, ale jedete pořád pomalu. Tak je potřeba přeřadit na vyšší rychlost. To najdete v dalším návodu. - Když je motor ve vysokých otáčkách, tak byste měli přeřadit. - Zmáčkněte spojku, uberte plyn, a zařaďte vyšší rychlost ( směrem dolů ). Potom pusťte spojku ( nemusíte pomalu, tak jako při rozjezdu, ale můžete ji pustit rychleji ). - Takto můžete řadit až na 3. rychlost. Potom třeba potřebujete spomalit, ale motor se vám začíná dusit. Tak potřebujete podřadit. Návod je níže. - Chcete zpomalit, nebo jet do kopce, a motor se začíná dusit. - Zmáčkněte spojku, dostaňte motor do otáček, zařaďtě nižší rychlost a pusťte spojku. - Motor se už nedusí. Takto můžete podřazovat až na 1.rychlost.

Přehled řazení rychlostí

- Tady je obrázek s popisem, jak zařadit jednotlivé rychlosti. Předpokládám, že před rozjezdem máte zařazený neutrál, který je mezi 1. a 2. převodovým stupněm.

Publikováno: 08. 02. 2018

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Barbora Ticháčková