Návod k jízdě

Než se nastartuje

– Než nastartujete, tak si určitě motorku pořádně prohlédněte a podívejte se, kde je ta nejdůležitější věc: nikoliv plyn, ale brzda.
– Potom si všechno, hlavně brzdy, zkontrolujte.

Jak nastartovat

– Před nastartováním pusťte benzín – otočte palivový kohout dolů.
– Nacupujte benzín do karburátoru – na víčku plovákové komory zmáčkněte ten čudl a držte ho do té doby, než karburátor nepřeteče.
– Potom přepněte vypínač na světle do prostřední polohy.
– Přidejte plyn ( asi tak do poloviny ) a šlápněte na startovací páku. Když to nechytá, tak to zkoušejte dál. Pokud to stále ještě nechytlo, tak musíte zkusit motorku roztlačit ( návod na roztlačení je níže ).

Jak roztlačit motorku

– Předpokládám, že jste si už pustili benzín nacupovali a zapli elktriku.
– Zařaďte jedničku ( nahoru ), zmáčkněte spojku, přidejte plyn, roztlačte motorku a spojku rychle pusťte.
– Pokud vám motor nechytá ani při mnohých pokusech, tak je někde chyba

Jak se rozjet

– Takže když už jste nastartovali, tak následuje rozjezd.
– Zmáčkněte spojku, zařaďte jedničku ( nahoru ), potom to chce trochu přidat plyn ( protože spojky na jawách 50 nefungují na 100% ).
– Přidejte plyn ještě víc a pomalu pouštějte spojku. Až se motorka dá do pohybu, tak spojku nepusťte úplně, ale chvíli ji nechte ve stejné poloze a opět pouštějte dál. Pokud byste ji pouštěli pořád dále, tak by vás motorka při větším množství plynu ,,potáhala\”.
– Teď jedete na jedničku, motor řve, ale jedete pořád pomalu. Tak je potřeba přeřadit na vyšší rychlost. To najdete v dalším návodu.

Návod na řazení – nahoru

– Když je motor ve vysokých otáčkách, tak byste měli přeřadit.
– Zmáčkněte spojku, uberte plyn, a zařaďte vyšší rychlost ( směrem dolů ). Potom pusťte spojku ( nemusíte pomalu, tak jako při rozjezdu, ale můžete ji pustit rychleji ).
– Takto můžete řadit až na 3. rychlost. Potom třeba potřebujete spomalit, ale motor se vám začíná dusit. Tak potřebujete podřadit. Návod je níže.

Návod na řazení  – dolu

– Chcete zpomalit, nebo jet do kopce, a motor se začíná dusit.
– Zmáčkněte spojku, dostaňte motor do otáček, zařaďtě nižší rychlost a pusťte spojku.
– Motor se už nedusí. Takto můžete podřazovat až na 1.rychlost.

Přehled řazení rychlostí

– Tady je obrázek s popisem, jak zařadit jednotlivé rychlosti. Předpokládám, že před rozjezdem máte zařazený neutrál, který je mezi 1. a 2. převodovým stupněm.