Licenční výroba motocyklů Jawa: Globální expanze a úspěchy v Číně a Indii

Jawa, legendární český výrobce motocyklů, se neomezuje pouze na domácí trh. V poslední době se rozhlíží po světě a navázala licenční dohody, které přinesly nové modely motocyklů vyrobené v zahraničí. Jedním z klíčových partnerů se stala indická společnost Mahindra, která pod značkou Classic Legends představila tři nové motocykly v listopadu 2018: Jawa 300, Jawa 42 (Forty Two) a Jawa Pérák.

Indie: Rozkvět nových modelů a překonání očekávání

V licenční dohodě s Mahindra je výroba těchto nových Jaw v indickém městě Pithampur v státě Madhjapradéš. Jawa, která má drobný podíl z každého prodaného motocyklu, může takto využít infrastrukturu a know-how indického partnera. Jawa 300 a 42 disponují čtyřtaktním motorem DOHC o objemu 293 cm³ (20 kW), zatímco Jawa Pérák se pyšní objemem 334 cm³ (22 kW). První kusy byly doručeny zákazníkům v lednu 2019 a zájem o tyto stroje překonal všechna očekávání.

Výrobní linka v Indii se musela přeorganizovat, aby mohla vyrobit přibližně dvojnásobné množství motocyklů ročně, tj. přibližně 30 000 motocyklů. Tato iniciativa v Indii výrazně posílila popularitu značky Jawa a ukázala, že je značka stále schopna zaujmout novou generaci nadšenců a stát se konkurenceschopným hráčem na trhu.

Globální expanze a úspěchy Jawy v Číně

Další významný krok v globalizaci značky Jawa přišel v Číně. Přestože konkrétní detaily nejsou z textu zcela jasné, je zmíněno, že v současné době se v Číně nachází licenční výroba motocyklů Jawa. Tato expanze do Číny zřejmě posílila přítomnost Jawa na asijském trhu a přinesla nové příležitosti pro zákazníky v této oblasti.

Jawa 300 CL a 350 CL Pérák: Přizpůsobení se evropským normám

Indická Jawa 300 se stala oblíbeným modelem i v Evropě, kde se prodává pozměněná na evropské normy pod názvem Jawa 300 CL od září 2020. Tímto způsobem se Jawa adaptovala na evropské tržní standardy a poskytla zákazníkům možnost zažít kvalitu a styl této ikonické značky.

Stejně tak indický model Jawa Pérák se od konce roku 2021 prodává v Česku pod názvem Jawa 350 CL Pérák. Tato adaptace podtrhuje snahu Jawy oslovit co nejširší spektrum zákazníků a udržet si svou výjimečnou pozici na evropském trhu.

Argentinský RVM Jawa 500: Příběh o spolupráci a úspěchu

Na dalším konci světa, v Argentině, firma RVM se stala klíčovým partnerem pro licenční výrobu motocyklu Jawa. RVM Jawa 500, který byl poprvé uveden na trh v roce 2020, představuje cestovní enduro motocykl s čtyřtaktním dvouválcem o objemu 471 cm³ (32,5/36 kW). Tento model byl nejen úspěšný v Argentině, ale také v Evropě, kde na trh přibyl v červenci 2021 pod názvem RVM Jawa 500 Scrambler (471 cm³, 31.5 kW).

Licenční výroba v Argentině ukazuje, že spolupráce mezi firmou RVM a Jawou je dlouhodobá a úspěšná, přičemž Jawa si udržuje ekonomický podíl ve společnosti. Tato spolupráce je klíčem k výrobě kvalitních motocyklů, které oslovují širokou škálu motoristů.

Budoucnost globalizace a nové modely

Licenční výroba motocyklů Jawa v Indii, Číně a Argentině ukazuje, že tato historická značka je stále schopna inovovat a přizpůsobovat se místním trhům. Globalizace Jawy je spojena s úspěchem, a přestože některé projekty byly odloženy, značka stále pokračuje ve svém úsilí o oslovování nových zákazníků po celém světě. S novým modelem Jawa 650 OHC, který má být uveden na trh od srpna 2023, Jawa potvrzuje svůj závazek k inovaci a rozvoji.

Publikováno: 21. 01. 2024

Kategorie: Jawa

Autor: Radim Růžička