Jawa: Zbrojovka a automobilka aneb Od granátů ke kabrioletům

Historie firmy Jawa je plná obratů a inovací, které nejsou omezeny pouze na motocykly. Původně známá jako zbrojovka, se společnost v průběhu času rozvinula do oblasti výroby motocyklů a dokonce se dotkla i automobilového průmyslu.

Granáty, kulomety a první motocykl (1929, Jawa 500 OHV)

František Janeček, zakladatel Jawy, započal svou podnikatelskou cestu v oblasti zbrojovky, kde se specializovala na výrobu ručních granátů vlastní konstrukce. Později se zde také repasovaly těžké kulomety Schwarzlose vz. 07 a vyráběly nové kulomety stejné konstrukce. To byla doba, kdy Jawa začala budovat svůj pověstný základ pro technickou vynalézavost.

Automobily: Od licencí po vlastní konstrukce (1933-1960)

První krůčky směrem k výrobě automobilů učinila Jawa v roce 1933. V Kvasinách vytvořila první licenční model Jawa 700, který vycházel z německého automobilu DKW Meisterklasse. Tento vozidlo s dvoutaktním řadovým dvouválcem a předním pohonem bylo předzvěstí toho, co mělo následovat.

Následovala vlastní konstrukce Jawa Minor, s dvoutaktním dvouválcem o objemu 600 cm³. Tento model otevřel cestu pro poválečný Aero Minor 2, který měl odlišné uspořádání soustrojí s motorem a převodovkou za přední nápravou.

Světlo a stíny v automobilovém průmyslu (60. léta a 2000. léta)

V 60. letech 20. století se Jawa pokusila vyrábět malé automobily s čtyřtaktním motorem, ale sériová výroba nikdy nenastala. Konec této éry automobilů Jawa Minor byl do určité míry kompenzován vyráběním několika funkčních prototypů. Nicméně, hlavní pozornost společnosti zůstala stále zaměřena na výrobu motocyklů, což bylo její jádrové odvětví.

Na začátku 21. století Jawa znovu vstoupila do automobilového světa, představujíc několik modelů, které byly sice označovány jako automobily, ale svými technickými parametry spadaly do kategorie motocyklů. Tímto krokem se Jawa přizpůsobila změnám ve světě dopravy a poskytla svým zákazníkům nové možnosti na cestách.

Celý příběh Jawy od granátů k automobilům a motocyklům je příkladem neustálého vývoje a přizpůsobení se tržním podmínkám, přičemž firma si udržela svou výjimečnou pozici v československém a později českém průmyslu.

Publikováno: 21. 01. 2024

Kategorie: Jawa

Autor: Radim Růžička