Proč je zelená barva pro motorkáře špatná?

motorka na silnici

Je pravda, že i když nevěříte na cyklistické pověry, nechtěli byste riskovat, že by se mohly vyplnit. Podle recenzí a tipů, je nejlepší přijmout opatření, pokud jde o bezpečnost na kole, i když je založena na duchovním přesvědčení. Dnes budeme hovořit o jedné z nejznámějších pověr týkajících se cyklistiky - o smůle spojené se zelenou barvou. Tak proč je kolem toho všechen ten rozruch?

Proč "zelená" a motorky nejdou dohromady

Zelená barva není obvykle považována za barvu s negativní konotací. V mnoha kontextech symbolizuje obnovu, růst, zdraví a další pozitivní věci. Ve světě cyklistiky má však zelená barva zcela jiný význam. Mnoho cyklistů se této barvě vyhýbá, pokud jde o jejich zábavu nebo nadšení, protože je známo, že přináší smůlu. Historicky se má za to, že tento odstín přináší neštěstí každému, kdo jede na motocyklu. Přestože Kawasaki udělala hodně pro to, aby toto stigma zmírnila, stále zůstává v myslích některých současných jezdců zakořeněno. Dnes mohou motorkáři vnímat zelenou barvu jinak než dříve. Přesto je na něj pro mnoho moderních jezdců stále nepříjemný pohled.

Jakým způsobem byla (je) zelená barva špatná?

V minulosti řidiči věřili, že jakákoli asociace se zelenou barvou v souvislosti s jejich činností povede k nejhoršímu štěstí. Toto přesvědčení bylo velmi rozšířené během druhé světové války, kdy mnoho motorkářů zemřelo při jízdě na zelených motocyklech. Tito vojáci byli zabiti odstřelovači, kteří je zastřelili, aby jim zabránili v doručování zpráv. Lidé si tuto barvu oblíbili zejména proto, že byla viditelná na obou stranách konfliktu, a proto byla v komunitě motorkářů velmi nepopulární. Další nevýhodou zelené barvy byla její cenová dostupnost. Po určitou dobu byla tato kola tak levná, že nemohla působit sofistikovaně. Bohužel kvůli jejich špatnému stavu po válce je nebylo možné prodat za vyšší cenu.

Tyto motocykly byly levné i nebezpečné, takže nebyl důvod se od nich držet dál. Nikdy nebyla pravda, že zelená kola přinášejí smůlu. Moderní společnosti, které se specializují na ekologická kola, tuto představu vyvrátily. Někteří jezdci však stále považují zelená kola za nešťastná, a proto se jejich používání vyhýbají.

Kromě motocyklů...

Možná vás překvapí, že koncept ekologického vozidla se neomezuje pouze na motocykly. Bylo totiž zaznamenáno několik případů, kdy vozy se zeleným zbarvením vykazovaly podivné klepání a drnčení, nečekaně havarovaly a dokonce se porouchaly, i když předtím fungovaly bez problémů. Výjimkou z této pověry není ani závodní komunita; na závodních tratích nenajdete mnoho zelených vozů. Všeobecně se také věří, že jedna z nejvýznamnějších osobností závodního světa, Mario Andretti, se nepodepíše, pokud dostane pero se zeleným inkoustem - to svědčí o tom, jak je tato pověra rozšířená.

Další motorkářské pověry

Je pochopitelné, že cyklistika, stejně jako každá jiná činnost, má své pověry. Některé z těchto názorů přetrvaly a motorkáři se s nimi běžně setkávají i dnes. Není překvapivé, že vyhýbání se zelené barvě je jen jednou z mnoha pověr o jízdě na kole, na které bylo poukázáno.

Zastavení za účelem poskytnutí pomoci

Tento model je stále oblíbený mezi moderními jezdci, což není špatné. Nejde jen o to, že nepodání pomocné ruky přináší smůlu, ale věří se, že přináší i špatnou karmu. I když to není pověrčivé, nabídnout pomoc jinému člověku nebo cyklistovi je prostě dobrý skutek. Pomoc těm, kteří ji v krizových situacích potřebují, vám nejen zlepší náladu, ale také zlepší den člověku, kterému jste pomohli. Ať už je důvod jakýkoli, bylo by pro vás přínosné zastavit a podat pomocnou ruku jinému jezdci. I když se vám to může zdát hloupé, vždy je správné nabídnout pomoc.

Posazení zadních kolíčků při jízdě

Není nečekané, že tato pověra je běžně rozšířená, protože obvykle vychází z duchovních přesvědčení. Říká se, že pokud máte zadní kolíky svého vozidla spuštěné dolů, je to pozvánka pro zlé duchy, aby se k vám připojili na vaší jízdě. Pokud tedy nemáte s sebou dalšího jezdce, bylo by nejlepší, aby zadní kolíky byly ve vzpřímené poloze. Cyklista by neměl riskovat, zejména pokud se vydává na dlouhou jízdu sám v noci. Jestliže jste odhodláni používat moderní metody jízdy na kole, nenechte se těmito nápady zastavit. Cyklistika je přece o svobodě Nemělo by to zahrnovat nic, co by omezovalo vaše srdce a mysl v plném prožívání svobody při jízdě, ať už s větrem, nebo proti němu.

S helmou jde hlava dolů

Nemáme tušení, proč tato pověra existuje, protože za ní není žádný strašidelný příběh ani věcné zdůvodnění. Nicméně mnoho cyklistů - zejména těch, kteří věří v duchovno - věří, že pokud při jízdě ztratíte helmu, ztratíte i hlavu. Tuto pověru lze interpretovat dvěma způsoby - v přeneseném smyslu "ztráty hlavy" nebo v doslovném smyslu jejího oddělení od těla. Ať už je tato pověra pravdivá, nebo ne, je na ní něco pravdy - pokud při jízdě na kole nenosíte helmu, můžete při nehodě utrpět vážné poškození mozku. Je na vás, zda této pověře věříte, nebo ne. Důrazně však doporučujeme mít přilbu vždy bezpečně u sebe, abyste zajistili svou bezpečnost.

Kolo mrtvého muže

Jednou z nejoblíbenějších pověr mezi motorkáři je, že byste neměli jezdit na kole, které dříve patřilo někomu, kdo zemřel. To způsobilo, že mnoho cyklistů váhá s koupí ojetého kola, které dříve vlastnil jiný jezdec. Myslíme si, že tato pověra je zcela neopodstatněná, protože šance, že by motorkář vstal z mrtvých a vyhodil vás z kola za to, že jste na něm jeli, je prakticky nulová. Tato pověra však může mít určitý reálný základ - i když je pravděpodobně přehnaná. Koupě a jízda na motocyklu po zemřelém motorkáři nemusí být vhodná, ale ne z důvodů, které si myslíte. Pokud došlo k nehodě, při níž zemřel předchozí jezdec, je pravděpodobné, že kolo má vadné nebo zastaralé díly, které znemožňují jízdu. V zájmu zajištění vaší bezpečnosti i bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu je vhodné se takové jízdě na kole vyhnout.

Jízda se svobodou

Pověry mají v cyklistice dlouhou historii, ale měly by zůstat v minulosti. Víra, že zelená barva přináší smůlu, už sice u moderních jezdců neplatí, ale jiné pověry přetrvávají. Vyhněte se těmto hloupým myšlenkám, které ovlivňují vaše rozhodnutí při jízdě na kole, abyste při této činnosti zažili co nejvíce svobody.

Publikováno: 01. 03. 2023

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Barbora Ticháčková

Tagy: pověsti