Benzín – jaký použít

O benzínu, oleji

- Je to hořlavá, výbušná látka, které se používá zejména v motorismu. - Motor nasaje směs benzinu a vzduchu, svíčka směs zapálí jiskrou a díky výbuchu směsi dojde k expanzi ( zvětšení objemu ) směsi, která tlačí píst dolů. Píst se potom vrátí zpět nahoru a vše se opakuje dokola.

Jaký benzín

- Takže jako palivo doporučuju Natural 95. Může být třeba ShallV Power, ale ten je dražší. Rozhodně nedoporučuju Special, ten má v sobě aditva ( olovo, ... ) a to by motorka nebyla moc ráda, ale nějak by to určitě spálila. - Za žádnou cenu tam nelejte naftu, nebo diesel.

S čím ho míchat

- Benzín je nutno smíchat s olejem. Je to kvůli stavbě motoru u JAW a Čezet. Ty nemají totiž samostatné mazání o klikové hřídele, ale pouze převodovky. Je to hlavně kvůli tomu, že motor je 2-takt a ten neumožňuje mít oddělené mazání. Pro mazání se tedy používá olej, který je namíchaný v benzinu. - Benzin se tedy míchá s olejem pro dvoutaktní motory ( nespleťte si s olejem pro převodovky dvoutaktních motorů ). Většinou se míchá v poměru 1:40 - 1:50, ale to záleží na oleji. Buď je to napsané na obalu oleje, nebo tam prostě nalijte olej v poměru 1:40 - 1:50. Vysvětlení míchání v určitém poměru - Pokud uvidíte, že máte něco smíchat v poměru 1:50, znamená to, že do 50 dílů 1. látky nalijete ( přimícháte ) 1 díl druhé látky. - Takže pokud budete mít 1litr benzinu, a budete do něj chtít přimíchat olej v poměru 1:50, nalijete tam 20ml oleje.

Jaké jsou typy mazacích olejů pro 2T motory

- Tyto oleje se třídí do 3 hlavních skupin: Minerální, Polosyntetické a Syntetické oleje. Minerální: + Je velmi levný + Hodí se pro záběh motoru ( méně maže, proto se potřebná místa nejrychleji opotřebují ) Hodně nekvalitní Strašne kouří Nejhůře spalitelný ( začerní svíčku, ... ) • Vhodný pro ty, co nejezdí nijak často, je velmi levný ( takže pro skrblíky, kteří svému stroji nic nedopřejou ), neobsahuje syntetické látky, máchá se v poměru 1:40 - 1:60. Polosyntetické: • Je to napůl minerální a napůl syntetický olej. + Přijatelná cena + Velmi slušná spalitelnost ( kolem 60% - 70% ) + Málo kouří Nic mě nenapadá • Výborný pro každého, cena v průměru 225Kč/l, málo kouří, dobrá spalitelnost, míchá se v poměru 1:50 - 1:60. Můžete ho lít i méně, ale netestoval jsem, liju v poměru cca. 1:50. Syntetické: + Velmi vysoká spalitelnost ( netvoří se usazeniny např. na svíčce ) + Velmi silný mazací účinek, ve válci se vytvoří tzv. olejový film, který je odolnější, než olejové filmy, které vytváří polosyntetický, či minerální olej. + Skoro vůbec nekouří Vyšší cena • Je to pro ty, kteří už doopravdy chtějí hodně dobrý olej. Stojí cca. 400Kč/l, ale zase se ho tam leje hodně malé množství ( poměr cca. 1:85 - 1:95 ). Můžete zkusit i 1:100, ale to je už mírně riskantní. Skoro vůbec nekouří, má špičkové mazací a spalovací účinky.

Moje doporučení

- Já jezdím na polosyntetiku, málokdy mám syntetiku. V kouřivosti nevidím skoro žádný rozdíl. Polosyntetika se mi zdá jen za studena mírně víc kouřivější. - Rozhodně bych nedoporučoval minerální. Pro záběh jsem použil polosyntetiku v poměru 1:25 a jsem spokojený. Minerální olej je pro rychlý záběh, ale je vám určitě jasné, že se nic nesmí uspěchat, a že když si počkáte o několik motohodin víc, tak bude výsledek určitě lepší.

Publikováno: 08. 07. 2014

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Barbora Ticháčková