Jaké jsou ideální pneu na Jawu?

Nic nevydrží věčně a o pneumatikách to platí dvojnásob. Pokud jste došli k závěru, že pneu na vaší Jawě mají svá nejlepší léta za sebou, na nic nečekejte a udělejte svému stroji radost novým obutím. Ale po jakém dezénu sáhnout? Názory majitelů českých motocyklů se různí a najít ucelený zdroj informací je takřka nemožné.

Musíte mít obě pneu od jednoho výrobce?

Někteří motoristé tvrdí, že přední i zadní pneu by měly být stejné značky. Dané tvrzení se zakládá na jejich dobrých zkušenostech s určitým výrobcem, ovšem v praxi jsou důležité vlastnosti konkrétních gum. Pokud Jawu obujete do kvalitních dezénů jediné značky, je to v pořádku. Najdete-li vhodné pneumatiky u dvou výrobců, samozřejmě to vadit nebude. Jiná skupinka Jawistů zase preferuje pneumatiky stejné tvrdosti. Tento přístup se jeví jako logičtější.

Možné kombinace pneu

Naše redakce z vlastního průzkumu zjistila, do jakých kombinací pneumatik majitelé motocyklu Jawa 350 své jednostopé miláčky obouvají. Dominuje klasika v podobě značky Mitas, nicméně mnozí motorkáři kombinují více značek. Jednou z kombinací je Sava MC7 3.25/0 R18 52P na přední kolo a METZELER ME22 3.5/0 R18 62P na zadní kolo. S pneu METZLER ME22 mají Jawisté poměrně dobré zkušenosti. Cení si především toho, jak drží na vozovce, ale zároveň upozorňují na rychlé opotřebení.

Moderní pneu jsou prý nekvus

Drtivá většina motorkářů však jednohlasně hovoří pro „Mitasky“. Podle jejich slov jsou moderní pneumatiky na strojích, jako je Jawa, doslova pěstí na oko. Preferují proto klasiku s dobovým vzorem. A které konkrétní modely značky Mitas patří k nejpoužívanějším? Na předním kole pneu H-04, na zadním kole pak H-06 nebo H-03. [gallery size="large" link="file" ids="351,352,350"]

Co byste měli vědět o pneu Mitas?

Motocyklové cestovní pneu Mitas mají dlouhou historii. Továrna byla otevřena již v roce 1933 jako dceřiná společnost giganta Michelin. Název Mitas vznikl spojením značek Michelin a VeriTAS. V současné době jde o jednoho z nejvýznamnějších evropských producentů pneumatik pro motocykly. Ačkoliv se najdou i motoristé, kteří pneumatiky Mitas nepovažují za konkurenceschopné ostatním značkám, ve skutečnosti jde o kvalitní a prověřené dezény s moderní konstrukcí. Výrobce dbá na vyvážené vlastnosti s důrazem na bezpečnost a dlouhý kilometrový nájezd.

Tak jaké pneu tedy zvolit?

Shrňme si to. Chcete-li si vychutnat pohodovou jízdu na klasických pneumatikách, volte pneu značky Mitas. Stroj vám neudělá ostudu ani na srazu, kde by moderně vyhlížející pneu budily rozpačité úsměvy. Na druhou stranu můžete zaexperimentovat a zkusit to na jiných dezénech. Třeba se díky tomu dostanete na hranici možností vaší Jawy. Nabízí se však otázka, zda to máte zapotřebí. Jawa není superbike, tak proč to hrotit?

Publikováno: 22. 02. 2018

Kategorie: Rady pro motoristy

Autor: Barbora Ticháčková

Tagy: mitas | pneu mitas | pneu na jawu